Hlavní navigace

Úřady práce začínají vydávat sKarty. Jak se pomocí ní čerpají dávky?

9. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Následující pololetí se budou postupně vydávat Karty sociálních systémů. Ty budou současně sloužit jako průkazy TP, ZTP nebo ZTP/P.

Dávky státní sociální politiky zaměstnanosti, které jsou dosud vypláceny hotovostně, poštovní poukázkou a bezhotovostně, začnou být postupně vypláceny prostřednictvím Karty sociálních systémů neboli takzvané sKarty. Vydávat se bude ve dvou variantách: základní a speciální. Speciální karta bude zároveň soužit jako průkaz TP, ZTP či ZTP/ P.

Čtěte také: Se sockartou pro hotovost i na nákupy

Nový způsob čerpání dávek

Karty budou vydávány v průběhu celého druhého pololetí roku 2012. Klienta, pro něhož bude sKarta na úřadu práce připravena, úřad písemně s dostatečným předstihem vyrozumí. Způsoby výplaty nebo čerpání dávky (s výjimkou dávky pomoci v hmotné nouzi) si klient určí sám, a to následujícími způsoby:

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

1. Dávku čerpá přímo z účtu, který je veden k sKartě:

  • výběrem z bankomatu (hotovost)
  • platbou u obchodníka
  • výběrem hotovosti u obchodníka (cash back).

2. Převodem na jiný účet, který provede buď na úřadu práce, nebo v bankomatu, přičemž platební příkaz může mít trvalý či jednorázový charakter. Pokud klient chce veškerou sumu dávek nebo její část převádět na vlastní účet, provede výše uvedenými způsoby platební příkaz.

3. Využitím složenky – v případech, kdy klient bude požadovat i nadále zasílání dávek prostřednictvím peněžních poukázek, bude to nadále možné. V této době budou podle informací z MPSV vznikat navazující komerční produkty podle poptávky na zajištění zasílání složenkou typu B, nebo donášky do místa bydliště. Po uplynutí této doby si služby bude hradit každý sám. 

MM_socky3

Čtěte také: V roce 2012 se mění podmínky zaměstnávání OZP 

Držitelé průkazů TP, ZTP A ZTP/ P

U speciálních sKaret, které jsou určeny držitelům průkazů TP, ZTP a ZTP/ P, budou příjemci muset na úřad práce dodat fotografii, která bude na sKartě uvedena. Výhody, které dnes souvisí s držením průkazů TP, ZTP a ZTP/ P, zůstávají i nadále zachovány. Skarta jednoduše nahradí dosavadní průkazy. Tato informace je samozřejmě důležitá i pro zaměstnavatele držitelů průkazů. Kupříkladu k prokázání slev na dani. 

Stát si od novinky v podobě zavedení sKaret slibuje výrazné úspory. V současnosti je systém výplaty nepojistných sociálních dávek určován hotovostní výplatou na úřadech práce (cca 1 % všech výplat), výplatou na účet (cca 60 % všech výplat) a výplatou prostřednictvím poštovní poukázky. Motivem a cílem zavedení sKarty je sjednocení výplaty dávek jednou metodou, od které se pak odvíjejí volby klienta ve způsobu čerpání dávky. Na jedné straně je tu finanční úspora v nákladech na doručování a na straně druhé se zvýší spektrum možností pro čerpání dávek.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).