Hlavní navigace

Vláda potvrdila zvýšení DPH a omezení paušálů. Kalousek už finalizuje rozpočet

26. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podnikatelé se budou muset zřejmě smířit s omezením výdajových paušálů i zvýšením DPH. Ministerstvo financí finalizuje rozpočet, který se škrty počítá.

Vláda na svém dnešním zasedání opět potvrdila zvýšení DPH a omezení výdajových paušálů. Započala totiž přípravu státního rozpočtu pro příští rok, jehož schodek by neměl překročit sto miliard korun. Finální podobu rozpočtu dostane vláda na stůl do konce srpna od ministra financí Miroslava Kalouska. Návrh rozpočtu počítá se škrty i zvyšováním daní. 

Čtěte více: Vláda kývla Kalouskovi. Připravte se na omezení výdajových paušálů

Již dříve vláda avizovala, že s úspornými opatřeními, které budou mít dopad na některé podnikatele, počítá. Dočasně se zruší stropy na zdravotní pojištění, výdajové paušály se omezí a sazby DPH se zvýší o jeden procentní bod. Vše začne platit od ledna 2013. 

Schodek pro rok 2013 bude nižší než letos

Díky těmto opatřením, které vycházejí z pera ministerstva financí, se má snížit schodek veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Měl by být nižší než letos, kdy se počítá s minusem kolem 105 miliard korun. Přitom již v květnu se státní kasa dostala do deficitu 79 miliard korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by se plánovaný schodek pro rok 2012 zvýšit neměl. 

Omezení výdajových paušálů se bude týkat daně z příjmů fyzických osob. Stávající výše výdajových paušálů bude zachována. U činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent (30 procent) bude absolutní výše odpočtu prostřednictvím paušálu omezena 800 tisíci korun (600 tisíci korun v případě paušálu ve výši 30 procent), tedy maximálním možným odpočtem rovným 40 procentům (30 procentům) z mezního příjmů stanoveného ve výši dvou milionů korun.

Čtěte také: Kalouskova opatření pro OSVČ: Nižší výdajové paušály a vyšší daň z příjmů

DPH se zvýší o jeden procentní bod

Pro roky 2013 až 2015 budou zvýšeny sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod, tj. na 21 procent. Snížená sazba bude ve výši 15 procent. Rozsah plnění spadajících do jednotlivých sazeb se měnit nebude. 

Pro roky 2013 až 2015 budou také zrušeny maximální vyměřovací základy, tedy tzv. stropy pojistného na veřejné zdravotní pojištění.

Kabinet chtěl například také zrušit slevu na zelenou naftu, po protestech zemědělců záměr oddálil. Uspořit chce vláda také omezením valorizace důchodů. Fiskální cíl pro deficit veřejných rozpočtů v roce 2013 odklepla ve výši 2,9 procent HDP, v roce 2014 ve výši 1,9 procenta a v roce 2015 ve výši 0,9 procenta HDP.

Foto: www.isifa.com

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).