Hlavní navigace

Za šest měsíců letošního roku se zrušilo již 1673 živnostenských oprávnění

16. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přes tisíc živnostníků již přišlo tento rok o své živnostenské oprávnění. Za první pololetí letošního roku zrušily živnostenské úřady 1 673 oprávnění a 297 živnostníkům pozastavily provozování živnosti. V roce 2008 se přitom zrušilo živnostenské oprávnění ve 24 případech a sankčně pozastavilo ve 12 případech

Dramatický meziroční nárůst je způsobený tím, že informace se získávají ze systému RŽP a v roce 2008 se v něm neevidovala zrušení či pozastavení provozování živnosti, která měla na starosti registrační oddělení živnostenských úřadů, vysvětlil pro server Podnikatel.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Hlavní příčinou zrušení živnostenského oprávnění, či jeho pozastavení bývá ztráta bezúhonnosti či porušování podmínek stanovené rozhodnutím o udělení koncese. Živnostenský úřad může zrušit oprávnění podle § 58 živnostenského zákona rovněž na návrh příslušné správy sociálního zabezpečení, a to když podnikatel neplní své závazky vůči státu. Čtěte více: Prohřešky živnostníků lze začít šetřit jen do tří let od jejich spáchání.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).