Hlavní navigace

Zlaté české ručičky budou brzy nedostatkovým zbožím, stěžují si firmy

19. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kam se podělily zlaté české ručičky? Ptají se firmy, které mají strach z nedostatku technicky kvalifikovaných pracovníků.

Technicky kvalifikovaných pracovníků je na trhu stále méně. Myslí si to více než třetina (38 %) majitelů a ředitelů českých firem. Zároveň však polovina firem označila technické pracovníky za konkurenční výhodu České republiky. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost PwC.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Řešením je podpora technických oborů

Šéfové podniků si podle výzkumu stěžují, že už nyní mají problém obsadit pozice technických odborníků. Situace se stává vážnou, a pokud se stát nezaměří na podporu technických oborů, bude se toto číslo bezpochyby zvyšovat. Některé firmy proto hledají vlastní cestu spolupráce s odbornými školami, což je jednou ze správných cest, jak tento problém řešit, Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství pro lidské zdroje PwC Česká republika.

Firmy budou letos nabírat nové zaměstnance

Z výzkumu PwC dále také vyplynulo, že více než polovina českých podnikatelů a šéfů tuzemských firem (56 %) věří, že jejich společnosti porostou v tomto roce tržby. I když je podíl optimistů mezi českými firmami o něco menší než u zahraničních korporací (60 %), plánují české firmy letos více přijímat nové zaměstnance.

Čtěte více: Motivační příspěvek na vzdělávání uplatníte do nákladů. Třeba i na vlastní dítě

Zvyšovat stavy by letos mělo 45 % soukromých českých firem, ale pouze 30 % korporací působících na našem trhu. Dále více než pětina soukromých firem (21 %) a téměř dvě pětiny korporací (39 %) zachovají stávající počet zaměstnanců.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).