Hlavní navigace

Zlaté české ručičky budou brzy nedostatkovým zbožím, stěžují si firmy

19. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kam se podělily zlaté české ručičky? Ptají se firmy, které mají strach z nedostatku technicky kvalifikovaných pracovníků.

Technicky kvalifikovaných pracovníků je na trhu stále méně. Myslí si to více než třetina (38 %) majitelů a ředitelů českých firem. Zároveň však polovina firem označila technické pracovníky za konkurenční výhodu České republiky. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost PwC.

Řešením je podpora technických oborů

Šéfové podniků si podle výzkumu stěžují, že už nyní mají problém obsadit pozice technických odborníků. Situace se stává vážnou, a pokud se stát nezaměří na podporu technických oborů, bude se toto číslo bezpochyby zvyšovat. Některé firmy proto hledají vlastní cestu spolupráce s odbornými školami, což je jednou ze správných cest, jak tento problém řešit, Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství pro lidské zdroje PwC Česká republika.

Firmy budou letos nabírat nové zaměstnance

Z výzkumu PwC dále také vyplynulo, že více než polovina českých podnikatelů a šéfů tuzemských firem (56 %) věří, že jejich společnosti porostou v tomto roce tržby. I když je podíl optimistů mezi českými firmami o něco menší než u zahraničních korporací (60 %), plánují české firmy letos více přijímat nové zaměstnance.

Čtěte více: Motivační příspěvek na vzdělávání uplatníte do nákladů. Třeba i na vlastní dítě

Zvyšovat stavy by letos mělo 45 % soukromých českých firem, ale pouze 30 % korporací působících na našem trhu. Dále více než pětina soukromých firem (21 %) a téměř dvě pětiny korporací (39 %) zachovají stávající počet zaměstnanců.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).