Hlavní navigace

Známe datum blížící se mobilní revoluce, tentokrát celoevropské

3. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Spousta obyvatel starého kontinentu je kvůli drahým roamingům zvyklá na cestách mobil úplně vypínat. Tomu ale bude konec. Postaral se o to Evropský parlament.

15. prosince 2015, to je datum, kdy dojde na evropskou mobilní revoluci. Přestaneme platit drahý roaming při mezistátním volání v rámci evropských zemí. Toto nařízení prošlo Evropským parlamentem, a to i díky hlasování českých zástupců. Platit už se nebude za hlasové služby, sms zprávy ani data. Při cestách do zahraničí už nebude kvůli obavám z vysokých účtů nutné mobilní telefon vypínat. To mímochodem dělá celá čtvrtina Evropanů na cestách. Polovina pak na mobilech využívá ke komunikaci jen sociální sítě nebo e-maily, a to ještě jen za předpokladu, že je k dispozici bezplatné připojení k síti Wi-Fi. Úplně zbytečné se pak v zahraničí stane i používání služby Skype.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Uživatelé internetu od poloviny prosince příštího roku ocení i povinnost poskytovatelů internetového připojení uvádět v rámci smlouvy se zákazníkem nikoliv maximální teoretickou rychlost internetového připojení, ale reálně dosažitelnou rychlost. Pokud zákazník dostane ve skutečnosti nižší než avizovanou rychlost, bude to automaticky považováno za porušení smlouvy.

Všechno to vypadá až příliš růžově na to, aby to byla realita. A skutečně, pesimisté mají pravdu. Není vyloučeno, že mobilní operátoři budou na tuto novinku reagovat zdražením služeb. Plány na zrušení roamingových poplatků totiž ostře kritizovali. Mají obavy o své příjmy, protože Evropská komise už od loňského července snížila maximální cenu pro volání v rámci EU na 24 centů za minutu. Cenové limity stanovila také pro sms a připojení k internetu.

Čtěte, jak chtějí politici zastupovat české podnikatelské zájmy v Bruselu

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).