Hlavní navigace

Zrušení slevy na dani nás vyžene na pracák, tvrdí OSVČ

19. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
S Babišovým plánem na zrušení slevy pro OSVČ s paušály samozřejmě nesouhlasí ani sami drobní podnikatelé. Podle nich by řada OSVČ skončila na pracovním úřadě.

Proti návrhu ministerstva financí, který ruší OSVČ s paušály slevu na dani, se zvedla velká vlna odporu. Se zrušením nesouhlasí opozice, proti jsou i lidovci a samozřejmě zástupci podnikatelů. Sami ti, kterých by se zrušení slevy dotklo, tedy živnostníci, tvrdí, že by tento návrh vyhnal řadu OSVČ na pracovní úřad.

Čtěte více: Babišův plán rušit slevu na dani u paušálů vyjde řadu OSVČ na desetitisíce korun

Nižší daně pro OSVČ dávají smysl, říkají podnikatelé


Autor: www.isifa.com

Pokud nám zruší slevu na dani, skončíme na pracáku, tvrdí OSVČ.

Jak ukázala anketa serveru Podnikatel.cz, ve které hlasovalo přes 300 stovky lidí, většina (90 %) OSVČ s návrhem ministerstva financí nesouhlasí. Tento krok ministerstva financí v čele s panem Babišem se snaží o „konec malých podnikatelů v Čechách“. Efekt do státní pokladny je zanedbatelný, ba spíše kontraproduktivní, jelikož se sníží kupní síla osob kterých se tento záměr dotkne. Ve výsledku skončí na začátku roku 2016 tisíce malých podnikatelů na pracovním úřadě a ti co se rozhodnou pokračovat budou „topit“ faktury, aby si snížili daňový základ, domnívá se Michal Merta, OSVČ v oboru služeb požární ochrany. Pan Babiš chce za každou cenu snižovat náklady státu a šetřit, ale měl by se spíše zamyslet nad tím jak začít podporovat podnikatele OSVČ a malé firmy, které bohužel dalším zvyšováním odvodů totálně znechutí. Sociální dávky a úřady práce praskají ve švech a v tuto chvíli si nemyslím, že je moudré ještě více dráždit obyvatele tohoto státu, připojila se Eva Šárovcová, nezávislý kontraktor obchodu a služeb.

Čtěte také: Zástupci podnikatelů: Zrušení slevy na dani pro OSVČ je opožděný apríl?

Zároveň živnostníci upozorňují, že rozdíly ve zdanění OSVČ a zaměstnanců dávají smysl. OSVČ totiž nemají placenou nemocenskou, zaměstnanecké benefity či placenou dovolenou a musí si práci shánět a zajišťovat samy. Oproti zaměstnancům navíc ručí celým svým majetkem. Myslím si, že výhody, které má živnostník oproti zaměstnanci jsou přímo úměrné riziku podnikání. Pokud bude Babišova vláda, nedá se již nazvat pravicovou, neustále tlačit živnostníky ke zdi a měnit pravidla, tak jen zvýší nezaměstnanost, uvedla serveru Podnikatel.cz Alena Hüttlová, která se živí jako účetní.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).