Hlavní navigace

Pracovní prohlídky

Zaměstnavatel ji poslal na prohlídku k praktickému lékaři. Kdo ji uhradí?

Místo, aby povinnou prohlídku absolvovala u závodního lékaře, kterého si zaměstnavatel platí, musela na jeho přání k lékaři praktickému. Kdo prohlídku uhradí?

14. 2. 2019 13:33
Doba čtení: 2 minuty

Kdo uhradí vstupní lékařskou prohlídku, pokud jí uchazeč o práci neprošel?

Uchazeč o práci je před vznikem pracovního poměru povinen absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Kdo ji hradí, pokud prohlídkou neprojde?

Doba čtení: 1 minuta

Zjednodušení pro agenturní zaměstnance. Méně lékařských prohlídek

Pracovnělékařské prohlídky se bezesporu týkají i agenturních zaměstnanců. Musí na prohlídky před každým přidělením a který lékař je provede?

27. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Odměňování a dodržování pracovní doby. Tady chlebodárci nejvíc porušují pravidla

Další časté pochybení se týká sjednávání a ukončování pracovního poměru. Jaké další povinnosti zaměstnavatelé porušují a jak se může zaměstnanec bránit?

Doba čtení: 2 minuty

Nedodržujete pracovní podmínky? Zaměstnanec na vás může poslat kontrolu anonymně

Chybí přestávka na oběd, není dodržena pracovní doba nebo u vás ve firmě jinak porušujete pracovní podmínky? Očekávejte kontrolu inspekce práce.

Doba čtení: 2 minuty

Pracovnělékařské posudky a nové podmínky pro rok 2018

Novela zákona i vyhlášky zásadně upravila pravidla pracovnělékařských posudků. Situace se v řadě případů pro zaměstnavatele zjednodušila.

Doba čtení: 4 minuty

Vstupní prohlídky a pracovnělékařské posudky v roce 2018

Kdy musí být po novele zákona provedena vstupní prohlídka a je možné ji provést v den nástupu zaměstnance do práce? Závěr posudku musí být reálný.

Doba čtení: 4 minuty

S čím vším se museli zaměstnavatelé vypořádat v roce 2017

S blížícím se koncem roku nastává čas na krátkou rekapitulaci legislativních novinek uplynulého období. Nebylo jich zrovna málo.

13. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Vstupní lékařská prohlídka podle nových pravidel

S účinností od 1. listopadu se mění oblast pracovnělékařské péče. Kdy musí být vstupní prohlídka nově provedena a jak je to s její úhradou?

Doba čtení: 3 minuty

Pracovnělékařské služby podle nové vyhlášky

Od listopadu 2017 se nemění jen pracovní prohlídky, novinky se týkají i postupu u lékařských posudků. Vyhláška zpřísní podmínky pro řidiče – referenty.

Doba čtení: 4 minuty

Pracovnělékařské prohlídky nově a jinak

Zákon o specifických zdravotních službách se od listopadu mění. Pracovní prohlídky mají nová pravidla, novela přizpůsobuje zákon praxi.

Doba čtení: 4 minuty

Připravují se novinky v oblasti pracovních prohlídek

Od příštího roku by mohly platit obsáhlé změny zákona o specifických zdravotních službách. Upravuje se dokládání výpisů, vydání posudku i frekvence prohlídek.

22. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pracovnělékařské prohlídky a jejich úhrada

Pracovnělékařské prohlídky se týkají každého zaměstnance v pracovním poměru. Kdo je podle zákona platí? A co výpis, může obvodní lékař vyžadovat úhradu?

Doba čtení: 4 minuty

Vstupní prohlídky u dohod a praxe studentů

Novelou zákona se od května 2015 upravila povinnost lékařských prohlídek při praxi studentů. Čtěte, kdy nejsou prohlídky na praxi a u dohod povinné.

Doba čtení: 5 minut

Na co si dát pozor při sjednávání prázdninových brigád

I krátkodobé pracovní poměry či dohody mají svá pravidla. Zejména pokud se jedná o mladistvé studenty, je třeba se mít na pozoru. Čtěte, na co nezapomenout.

25. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kontroly povinných smluvních lékařů a pracovních prohlídek v plném proudu

Inspekce práce i hygiena kontrolují dodržování zákona o specifických zdravotních službách i zdravotní způsobilosti zaměstnanců. Víme, na co se zaměřují.

Doba čtení: 5 minut

Vyvarujte se chyb při zaměstnávání brigádníků

Blíží se doba prázdnin a s ní i zaměstnávání studentů. Čtěte, na co by neměl zaměstnavatel zapomenout a zda musí brigádníci na vstupní lékařské prohlídky?

Doba čtení: 5 minut

Musí společníci a jednatelé na pracovnělékařské prohlídky?

Konečně jasno v pojmu vztah obdobný vztahu pracovněprávnímu. Čtěte, kdo vykonává vztah obdobný a musí na vstupní a periodické prohlídky.

Doba čtení: 4 minuty

Jak často musí zaměstnanci na pracovnělékařské prohlídky?

Vyhláška o pracovnělékařských službách nabyla účinnosti. Konečně máme jasno, jak často a jaké prohlídky musí absolvovat zaměstnanci. Včetně propuštěných.

Doba čtení: 6 minut

Víte, co vše musí pro zaměstnavatele vykonávat jeho smluvní lékař?

Čtěte o nové prováděcí vyhlášce k pracovnělékařským službám a zda musí mít svého smluvního lékaře i OSVČ, která zaměstnává pouze občas a na dohody.

20. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak na rozdělení prací dle rizika ohrožení zdraví od dubna 2013

Nejen povinný smluvní lékař a vstupní prohlídky, ale i rozdělení prací dle kategorie rizika ohrožení zdraví. A to i pro OSVČ. Víme, jak na to.

14. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Od dubna musí mít každý zaměstnavatel svého lékaře, nejen na pracovní prohlídky

Necelý měsíc mají zaměstnavatelé na sjednání smluv o poskytování pracovně-lékařských služeb. Přinesla novela zákona nějaké výjimky a co „malí“ zaměstnavatelé?

Doba čtení: 4 minuty

Budou od dubna povinné zdravotní prohlídky u dohod?

Čtěte, jak to bude od dubna 2013 se vstupními lékařskými prohlídkami u dohod a co dalšího novela zákona o specifických zdravotních službách přináší.

27. 2. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mizí další překážka na trhu práce. Sporné ustanovení o brigádnících

Ze zákona od dubna zmizí ustanovení o povinných zdravotních prohlídkách brigádníků. Konec další velké překážky na trhu práce posvětili senátoři.

1. 2. 2013 12:05
Doba čtení: 2 minuty

Čtěte, s čím vším se letos museli potýkat zaměstnavatelé a co je ještě čeká

Rok 2012 byl plný legislativních změn. Počínaje novelou zákoníku práce, zákonem o zaměstnanosti, který upravil nelegální práci, konče vstupními prohlídkami.

28. 12. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Víte, že vstupní lékařské prohlídky u dohod jsou stále povinné?

Momentálně neexistuje předpis, který by zaměstnavatele povinnosti vstupních prohlídek zbavil. Vztahují se i na společníky? Sporný je totiž pojem obdobný vztah.

Doba čtení: 5 minut

Zmatky kolem nové úhrady za vstupní lékařskou prohlídku. Oslovili jsme odborníky

Povinnost úhrady vstupní lékařské prohlídky nemusí být dle nového zákona jednoznačná. Stejně problematická je daňová uznatelnost nákladů s ní spojených.

Doba čtení: 6 minut

Prohlídky u lékaře vyjdou podnikatele na stovky milionů. Čtěte, za co připlatí

Zákon o specifických zdravotních službách zvýší náklady zaměstnavatelů. Celkově až o 204 milionů ročně. Čtěte, za co si připlatí a co si nedají do nákladů.

Doba čtení: 4 minuty

Zákon o specifických zdravotních službách. Nové povinnosti pro zaměstnavatele

Od dubna je účinný nový zákon. Čtěte o pracovnělékařských službách, jak dlouho platí prohlídka, kdo ji hradí a jak je to nakonec s dohodami.

Doba čtení: 5 minut

Musí být skutečně na každou dohodu vstupní lékařská prohlídka?

Vypátrali jsme, jaké povinnosti přináší zaměstnavatelům zákon o specifických zdravotních službách, jak na opakované dohody a zda ještě může dojít ke změnám.

Doba čtení: 5 minut