Hlavní navigace

BlaBlaCar je v Česku. Stávají se tak z řidičů podnikatelé s daňovou povinností?

18. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Do Česka vstoupil francouzský BlaBlaCar, který hledá uživatele na spolujízdu. Pokud auto řídíte a berete si od spolucestujících peníze, jak je to s daní?

Do Česka vstoupil minulý týden francouzský provozovatel služby pro hledání spolujízdy BlaBlaCar. Převzal českou obdobnou službu Jízdomat a její slovenskou pobočku. 

Služba funguje skrze web i mobilní aplikaci. Hledá pro uživatele volná místa v autě a pro řidiče naopak spolucestující, díky čemuž obě strany ušetří na výdajích za cestu. V systému funguje hodnocení řidičů, doplněna je případně i fotografie řidiče. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Jízdomat si za zprostředkování spolujízdy nebral žádné provize. Francouzi si běžně u své služby jinde ve světě provizi účtují. V Česku ale zatím nechají službu bezplatnou do doby, dokud se nenasytí trh. 

Musejí řidiči podobných aplikací platit daně?

Jak je to ale s daní z příjmů u řidičů? Stává se řidič podnikatelem a musí odvádět daň z příjmů? Odpověď je jednouchá, pokud se jedná o příležitostnou činnost, která nenese znaky podnikání, tak daně platit nemusí. 

Daňové přiznánídani z příjmů fyzických osob podává každý, kdo má za kalendářní rok příjmy vyšší než 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. 

Daňové přiznání není povinen také podat ten, který má příjmy od jednoho a nebo postupně od více zaměstnavatelů a nemá jiné příjmy vyšší než 6000 Kč. Výčet osvobozených příjmů uvedených v zákoně o daních z příjmů je doplněn v ust. §10 odst.3 písm. a), dle kterého jsou osvobozeny příjmy dle ust. §10 odst.1 písm.a). Tedy mimo jiné příjmy z příležitostných činností do jejich ročního úhrnu 30 000 Kč, které nejsou provozovány podnikatelem a jedná se o příležitostné činnosti, prozradila serveru Podnikatel.cz mluvčí Finanční správy Petra Petlachová

O samostatnou činnost se podle Petlachové jedná tehdy, pokud by činnost nesla znaky podnikání (vlastním jménem, na vlastní odpovědnost s cílem dosahovat zisku viz §420 občanského zákoníku). 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).