Hlavní navigace

Developerům se otevírá perspektivní trh. Kosovo

16. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čeští developeři by měli zaměřit svoji pozornost na nově vzniklý samostatný stát, Kosovo. Bude tam v příštích deseti letech podle odhadů odborníků nutné postavit až 400.000 čtverečních metrů moderních kanceláří, půl milionu čtverečních metrů logistických parků, síť jednoho až dvou maloobchodních řetězců a několik nákupních center.

Podle odborníka na realitní trh Martina Kanterse z poradenské společnosti DTZ se největší stavební boom bude v nejbližších letech odehrávat kolem měst Priština, Kosovská Mitrovice, Prizren a Uroševac. V letech 2013 až 2018 lze podle Kanterse očekávat vybudování dalších 100.000 až 200.000 metrů čtverečních administrativních prostor. Logistických projektů by v tomto období mohlo být už podstatně více, rozeseté by již mohly být po celé zemi. Kanters odhaduje, že jejich plocha se bude pohybovat kolem 300.000 až 400.000 čtvereč­ních metrů.

Z ankety ČTK ale vyplývá, že developeři působící v České republice se zatím k podnikání na realitním trhu v Kosovu staví rezervovaně. A to přesto, že může být v budoucnosti podle některých firem zemí značných investičních příležitostí. Problémem je aktuálně například neochota bank půjčovat na podnikání v Kosovu, vysoká míra korupce nebo nejasné majetkoprávní vztahy k nemovitostem.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).