Hlavní navigace

E-government se včera významně přiblížil

26. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanci včera schválili zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Tento zákon je označován jako významný krok na cestě k e-Governmentu. Zákon přináší několik významných změn. Především zavádí jednotný systém pro elektronické doručování dokumentů, doručování prostřednictvím datových schránek a autorizované konverze dokumentů. Tématem datových stránek se již Podnikatel.cz zabýval v článcích E-Government: Datové (poštovní) schránky pro každou firmu a E-Government, kladivo na byrokracii už klepe na dveře.

Kontakt se státní správou nově umožní dobře zabezpečené datové schránky. Datové schránky se stanou povinnými pro úřady a právnické osoby. I občané si datovou schránku mohou nechat zřídit, ale nemusí. Zákon také zavádí autorizované konverze dokumentů To znamená, že převedením dokumentu z elektronické podoby do listinné podoby, či naopak se neztrácí svoji právní účinnost, kterou má stejnou jako ověřená kopie. Autorizovanou konverzi jsou oprávněny provádět pouze oprávněné subjekty – tj. úřady městských částí, obecní a krajské úřady, Česká pošta, Hospodářská komora, notáři (Czech POINT).

eGA je revolucí v komunikaci mezi občany a úřady a úřady navzájem. Díky němu budou moci lidé a úřady komunikovat rychleji a jednodušeji, nebudou potřebovat potištěný papír a obíhat různé přepážky a kanceláře. Používání datových schránek ušetří čas a peníze a využívání komunikace prostřednictvím datových schránek je uživatelsky nenáročné, říká ministr vnitra Ivan Langer a dodává: Udělali jsme tak další velký krok k reformě a elektronizaci veřejné správy. Třetí ze čtyř klíčových orgánů, eGonovo srdce, je na světě. V nejbližší době by měl následovat zákon o základních registrech, dále pak elektronický občanský průkaz a e-sbírka.

Pokud zákon projde Senátem a podepíše jej i prezident, nabyde účinnosti 1.7.2009.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).