Hlavní navigace

Exekucí na důchod přibývá. Jak vysoká je obvyklá srážka?

24. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Také důchod podléhá nařízeným exekučním srážkám. Vzhledem k jeho výši může úhrada dluhu trvat i několik let. Víme, kolika důchodců se exekuce týkají.

V polovině letošního roku, tj. k 30. červnu 2012, bylo exekuční srážkou postiženo více než 64 tisíc důchodů. Na exekučních srážkách se za období od 1. 1. do 30. 6. 2012 vyplatilo téměř 742 milionů Kč (741 636 453 Kč), za rok 2011 to bylo více než 1,1 miliardy Kč (1 163 959 031 Kč). Vyplynulo to z aktuálních údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Exekuční srážky z důchodů

ČSSZ sráží na základě doručeného vykonatelného rozhodnutí soudu či orgánu státní správy, na základě exekučního příkazu nebo na základě rozhodnutí v insolvenčním řízení ze všech druhů důchodů. ČSSZ postupuje obdobně jako zaměstnavatel, tj. jako plátce mzdy.

Podmínkou srážky z důchodu je, aby dosahoval tzv. zabavitelné výše. Z té následně ČSSZ vypočte výši měsíční exekuční srážky a stanoví srážkový plán. V červnu 2012 mělo nařízenou exekuční srážku 64 315 důchodů (nárůst o 5,6 % oproti stavu z konce loňského prosince). Nejčastěji se měsíční výše srážky pohybuje do 3000 korun. Běžné jsou i případy se srážkou do 500 Kč nebo jen do 100 Kč.

Čtěte také: Exekuce a srážky ze mzdy se v roce 2012 mění. Čtěte jak

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Když důchod na srážky nestačí

Samozřejmě jsou i důchody, které po výpočtu nezabavitelné částky nedosahují dostatečné výše. Exekuční srážka se v takových případech provádět nemůže. ČSSZ je eviduje a srážky zahájí pouze v případě, že důchod dosáhne zabavitelné výše. Jde o rozsáhlou agendu a za její opožděné vyřizování byla ČSSZ v minulosti kritizována. Od poloviny tohoto roku je zpracování exekuční agendy v ČSSZ stabilizované a naprostá většina případů je vyřizována v zákonných lhůtách, potvrdil Vilém Kahoun, ústřední ředitel ČSSZ.

Jestliže důchodce dluh uhradí, čeká ČSSZ na informaci příslušného soudu nebo exekutora. V okamžiku, kdy je pohledávka je plně uhrazena, včetně úroků a nákladů řízení, by již neměla být srážka prováděna. Ovšem ČSSZ nemůže s ohledem na technologii zpracování výplat zaručit okamžité zastavení srážek. Samozřejmě garantuje, že navíc sražené částky klientovi co nejdříve vyplatí. Obdobně někdy dojde k přeplacení dluhu i u srážek ze mzdy prováděných zaměstnavatelem.

Čtěte také: Od příštího roku bude umožněn odchod do předdůchodu. I pro OSVČ

nástroje v mkt - tip

Informace o srážkách z důchodu

ČSSZ zasílá klientům písemné oznámení o zahájení exekučních srážek z důchodu a jejich výši. Uvádí zde číslo jednací exekučního titulu a kdo ho vydal. Při podezření z neoprávněné exekuce se musí klient obrátit na instituci, která exekuční titul vydala. ČSSZ zodpovídá pouze za provádění srážek. S konkrétními dotazy ohledně jejich provádění je možné se obrátit na klientské centrum pro důchodové pojištění (tel +420 257 062 860) nebo příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Čtěte také: Připravte se na změny v zákonném pojištění zaměstnanců od roku 2013

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).