Hlavní navigace

Kdo má ze zákona nárok na ošetřovné? Přinášíme přehledný manuál

26. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Co je to ošetřovné, kdo a kdy ho může pobírat? Přinášíme jednoduchý návod včetně kalkulačky.

Zaměstnanec, který má nemocné dítě mladší 10 let, nebo ošetřuje nemocného člena v domácnosti, má nárok na ošetřovné. Vyplývá to ze zákona o nemocenském pojištění. U starších dětí záleží vždy na konkrétním případě a na rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

Kdo a kdy má na ošetřovné nárok?

Nárok na na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože se musí postarat o nemocného člena domácnosti (nemusí jít jen o potomka nebo příbuzného), jehož zdravotní stav vyžaduje krátkodobé ošetřování.

Čtěte také: Exekuce a srážky ze mzdy se v roce 2012 mění. Čtěte, jak

Ošetřovné může zaměstnanec čerpat i v době, kdy vznikla potřeba pečovat o zdravé dítě mladší 10 let proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno pro nepředvídanou událost (např. z důvodu havárie, epidemie), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Čtěte také: Nemocenská u dohod a pro jednatele eseróčka? Povinně od roku 2012

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

OSVČ mají však smůlu. Na ošetřovné nárok nemají. Stejně jako zaměstnanci, pokud je jejich zaměstnání zaměstnáním malého rozsahu, nebo zaměstnanci na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce či zaměstnanci pracující z domova. Nárok na výplatu dávky nevzniká zaměstnanci ani v době prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti.

Čtěte také: Jak na náhradu mzdy při nemoci u dohod o provedení práce od roku 2012?

Jak dlouho se ošetřovné vyplácí?

Ošetřovné lze čerpat maximálně 9 kalendářních dnů. Náleží od prvního kalendářního dne, kdy lékař potvrdí potřebu ošetřování, a vyplácí se i za soboty, neděle, svátky. Rodiče se v průběhu 9 dnů mohou jednou v ošetřování vystřídat. Zaměstnanec-samoživitel, který má v trvalé péči dítě ve věku do 16 let, může čerpat ošetřovné až 16 kalendářních dnů.

účto únor klímová

Jak žádat o ošetřovné?

Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče) vystavuje ošetřující lékař. Zaměstnanec doplní potřebné údaje a potvrzení předá zaměstnavateli. Tímto krokem uplatní nárok na čerpání ošetřovného. Pro výplatu dávky musí zaměstnanec doložit ukončení nebo trvání potřeby ošetřování. Toto potvrzení rovněž vystaví ošetřující lékař a opět se bez zbytečného odkladu předává zaměstnavateli.

V jaké výši a za jak dlouho se ošetřovné vyplatí?

Výši ošetřovného spočítá kalkulačka, kterou stahujte zdarma. Při měsíčním příjmu 10 000 Kč činí ošetřovné za 9 dnů 1602 Kč. Ošetřovné vyplatí OSSZ nejpozději do jednoho měsíce od data, kdy obdržela kompletní podklady ke zpracování výplaty.

Kalkulačka ke stažení: OŠETŘOVNÉ (xls)

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).