Hlavní navigace

Kdo má ze zákona nárok na ošetřovné? Přinášíme přehledný manuál

26. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Co je to ošetřovné, kdo a kdy ho může pobírat? Přinášíme jednoduchý návod včetně kalkulačky.

Zaměstnanec, který má nemocné dítě mladší 10 let, nebo ošetřuje nemocného člena v domácnosti, má nárok na ošetřovné. Vyplývá to ze zákona o nemocenském pojištění. U starších dětí záleží vždy na konkrétním případě a na rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

Kdo a kdy má na ošetřovné nárok?

Nárok na na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože se musí postarat o nemocného člena domácnosti (nemusí jít jen o potomka nebo příbuzného), jehož zdravotní stav vyžaduje krátkodobé ošetřování.

Čtěte také: Exekuce a srážky ze mzdy se v roce 2012 mění. Čtěte, jak

Ošetřovné může zaměstnanec čerpat i v době, kdy vznikla potřeba pečovat o zdravé dítě mladší 10 let proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno pro nepředvídanou událost (např. z důvodu havárie, epidemie), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Čtěte také: Nemocenská u dohod a pro jednatele eseróčka? Povinně od roku 2012

OSVČ mají však smůlu. Na ošetřovné nárok nemají. Stejně jako zaměstnanci, pokud je jejich zaměstnání zaměstnáním malého rozsahu, nebo zaměstnanci na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce či zaměstnanci pracující z domova. Nárok na výplatu dávky nevzniká zaměstnanci ani v době prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti.

Čtěte také: Jak na náhradu mzdy při nemoci u dohod o provedení práce od roku 2012?

Jak dlouho se ošetřovné vyplácí?

Ošetřovné lze čerpat maximálně 9 kalendářních dnů. Náleží od prvního kalendářního dne, kdy lékař potvrdí potřebu ošetřování, a vyplácí se i za soboty, neděle, svátky. Rodiče se v průběhu 9 dnů mohou jednou v ošetřování vystřídat. Zaměstnanec-samoživitel, který má v trvalé péči dítě ve věku do 16 let, může čerpat ošetřovné až 16 kalendářních dnů.

Jak žádat o ošetřovné?

Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče) vystavuje ošetřující lékař. Zaměstnanec doplní potřebné údaje a potvrzení předá zaměstnavateli. Tímto krokem uplatní nárok na čerpání ošetřovného. Pro výplatu dávky musí zaměstnanec doložit ukončení nebo trvání potřeby ošetřování. Toto potvrzení rovněž vystaví ošetřující lékař a opět se bez zbytečného odkladu předává zaměstnavateli.

V jaké výši a za jak dlouho se ošetřovné vyplatí?

Výši ošetřovného spočítá kalkulačka, kterou stahujte zdarma. Při měsíčním příjmu 10 000 Kč činí ošetřovné za 9 dnů 1602 Kč. Ošetřovné vyplatí OSSZ nejpozději do jednoho měsíce od data, kdy obdržela kompletní podklady ke zpracování výplaty.

Kalkulačka ke stažení: OŠETŘOVNÉ (xls)

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).