Hlavní navigace

Koho obdivují šéfové velkých firem? Churchilla, Jobse, Ghándího ale i Napoleona

26. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Šéfové světových firem si nejvíce cení Winstona Churchilla, Steva Jobse a Mahatmy Gándhího. Do Top 10 se ale dostal i Napoleon Bonaparte či Bill Clinton.

Šéfové velkých světových firem nejvíce obdivují bývalého ministerského předsedu Velké Británie Winstona Churchilla. Druhé místa obsadil zakladatel společnosti Apple Steve Jobs a pomyslný bronz by bral Mahatma Gándhí. Vyplývá to z Globálního průzkumu názorů generálních ředitelů, který provedla společnosti PwC. Ředitelé měli v rámci průzkumu odpovědět, které lídry obdivují a co oceňují na jejich činech.

Čtěte také: Kdo inspiruje úspěšné české podnikatele a koho mají za vzor?

Churchill zvítězil v západní Evropě

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Šéfové velkých firem nejvíce obdivují Winstona Churchilla.

Vítěz průzkumu, Winston Churchill, bodoval napříč západní Evropou. Ve Francii překonal druhého Charlese de Gaulla a v Itáli předběhl na špičce Niccola Machiavelliho. V Turecku se pak s Gándhím rozdělil o druhé místo za vítězným Mustafou Kemalem Ataturkem. Právě válečné a poválečné politiky a vojenské vůdce manažeři velkých firem nejčastěji vybírali. Druhou nejpopulárnější kategorií se stali lídři byznysu, historičtí vůdci a současní lídři. Pouze v malé míře pak šéfové firem vzhlíželi k spisovatelům, umělcům, filozofům, sportovcům nebo fiktivním postavám. Zhruba 1 % respondentů pak uvedlo svého kolegu.

Mezi obdivované vůdce se dostalo i 15 žen. Do první desítky se však dostala pouze nedávno zesnulá britská premiérka Margaret Thatcherová. Mezi další obdivované ženy se zařadily Angela Merkelová, Ayn Rand, Matka Tereza a královna Alžběta I. Průzkum PwC ukázal, že vlastnosti jako flexibilita, pragmatismus a bystrost jsou dnes stejně ceněné jako v dobách Churchilla či Napoleona, dodal Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů, PwC Česká republika.

Čtěte také: 5 nejvýznamnějších českých podnikatelů v historii

Top 10 lídrů: 

  1. Winston Churchill
  2. Steve Jobs
  3. Mahatma Gándhí
  4. Nelson Mandela
  5. Jack Welch
  6. Abraham Lincoln
  7. Margaret Thatcher
  8. Ronald Reagan
  9. John F Kennedy
  10. Bill Clinton/Napoleon Bonaparte

Průzkum naznačil, které vlastnosti a charakterové typ šéfové oceňují. Jednalo například o válečníky (Napoleon, Alexandr Veliký), reformátory (Jack Welch), vůdce v době nesnází (Winston Churchill, Abraham Lincoln), lídry, kteří ohromili velké davy lidí (Mahátma Gándhí, Nelson Mandela) a ti, kteří dokázali názorově sjednocovat (Bill Clinton). Šéfové českých firem mají oproti těm globálním nevýhodu, že schopnost vůdcovství se u zdejších generálních ředitelů systematičtěji pěstuje teprve necelého čtvrt století. Zahrnuje jak celoživotní vzdělávání, tak dlouholetou praxi. Zdrojem inspirace zde mohou být čeští předváleční podnikatelé, jako byl Tomáš Baťa, uzavřel Libor Stodola.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).