Hlavní navigace

Na daňové nedoplatky je stát krátký. A to i díky daňovému řádu

28. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Daňoví poplatníci již dluží státu 119 miliard. Projevilo se to zejména v loňském roce, kdy se podařilo vybrat nedoplatky pouze v šesti procentech případů.

Státu se nedaří vymáhat vymáhat daňové nedoplatky. Projevilo se to zejména v loňském roce. Z údajů ve státním závěrečném účtu vyplynulo, že se daňové nedoplatky podařilo vybrat pouze v šesti procentech případů. Navíc bylo devět miliard pohledávek odepsáno jako nedobytných.

O 1,26 miliardy daní méně

V loňském roce vymáhaly úřady po daňových poplatnících celkem 83,4 miliardy korun. Celkem se jednalo o zhruba 3,5 milionu případů. Ovšem úspěšnost vymáhání byla pouze v šesti procentech případů. Stát získal do státní kasy 5,8 miliardy korun. Ve srovnání s rokem předchozím je to o 1,26 miliardy korun méně. Dluh vzrostl zhruba o 12 miliard korun. Jedná se o nedoplatky na všech druzích daní. Poplatníci již dluží státu téměř 119 miliard korun. A to i přes skutečnost, že skoro devět miliard korun nedoplatků stát odepsal jako nedobytných. Od roku 1996 do roku 2011 bylo takto nenávratně odepsáno již 151 miliard korun.

Čtěte také: Dluhy na daních koncem loňského roku vyšplhaly na bezmála 120 miliard korun

Je na vině nový zákon?

Podle ministerstva financí je to způsobeno dočasnými vlivy, které souvisely s přechodem na nový daňový řád a s tím provázanými nutnými změnami. Daňový řád vstoupil v účinnost 1. ledna 2011 a nahradil stávající zákon o správě daní a poplatků platný od roku 1993. Tento právní předpis zásadně změnil strukturu, pojmy, zásady a instituty. Od roku 2011 se postupuje podle nových pravidel při zastupování, počítání lhůt, doručování, dokumentaci a daňovém spisu, jednacím jazyce, daňové kontrole, ostatních postupech při správě daní, opravných prostředcích a dalších. V neposlední řadě se jedná o novou právní úpravu při stanovení daně, placení daní, ukončení činnosti a sankcích.

Čtěte také:  Mění se lhůty placení a vyměření daní

Čím menší dluh, tím větší pravděpodobnost výběru

Jak přiznalo samo ministerstvo, nedobytné nebo jen obtížně vymahatelné nedoplatky jsou nad deset milionů korun. Daleko úspěšněji se daří získávat peníze z nižších nedoplatků. A to do jednoho až deseti milionů korun.

MM_socky3

Za další příčinu neúspěšného výběru pohledávek je považována také narůstající platební neschopnost vyplývající z hospodářské recese. Kvůli neblahé finanční situaci výrazně narostl počet dlužníků, po nichž stát vymáhá daně poprvé. Mezi základní základní příčiny nevymahatelnosti pak patří předlužení dlužníků nebo jednoduše nemožnost dohledat jejich majetek.

Čtěte také:  Čtěte více: Jak u firem komunikovat se správcem daně v rámci nového daňového řádu

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).