Hlavní navigace

Němci pořád berou více. S levnou mzdou končíme, vyhrožují odbory na manifestu

16. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Odboráři svolali na dnešek do Prahy manifest, který chce upozornit na ekonomický vývoj a stagnaci mezd. Zaměstnavatelé ale nátlakovou akci striktně odmítají.

V pražské Aréně Sparta uspořádali odboráři manifestační mítink. Na něm chce Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořit a motivovat odboráře, kteří budou vyjednávat růst mezd pro rok 2016. Není akceptovatelné držet současnou cenu práce. Je nutné soustředit se na naše schopnosti, prohlásil ještě před startem kampaně na svém účtu na Twitteru šéf odborářů Josef Středula.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Chceme vyšší mzdy, požadují odboráři. 

Odbory proto chtějí zaměstnavatelům připomenout, že mzdový vývoj v Česku začíná být vážným problémem. Analýzy ČMKOS ukazují, že se Česká republika velmi nebezpečně vzdaluje úrovni mezd nejen vyspělých evropských zemí, ale máme už sedmé nejnižší mzdy v rámci celé EU. Za 25 let jsme se dostali na úroveň 28 % německých mezd, přičemž zhruba 80 % zaměstnanců v ČR ani této úrovně nedosahuje, uvádí se v letáku na dnešní akci.

S manifestem odborů však striktně zaměstnavatelé nesouhlasí a argumenty odborů vyvracejí. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR již nyní firmy zvyšují mzdy a zaměstnancům poskytují daleko více benefitů než v uplynulých letech. Mzdy rostou nejrychleji za uplynulých pět let a budou nadále růst poměrně slušným tempem. Je ale potřeba si uvědomit, že v letech krize se firmám zisky prudce propadly a mzdy přitom snižovány nebyly. Teprve teď se průmysl zotavil z následků krize, od které své zaměstnance chránil. Teď musejí firmy dohánět nedostatečné investice z předchozích let a stabilizace, komentoval dnešní akci odborů viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Ke kritice odborů se připojila i Hospodářská komora ČR. Její prezident Vladimír Dlouhý rovněž nesouhlasí s tím, že by čeští zaměstnanci byli jen levnou pracovní silou. Napsal to na svém Twitteru. Aktivity odborů v tomto směru narušují sociální smír, uvedl Dlouhý.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).