Hlavní navigace

Opozice v ústavní stížnosti navrhuje zrušit EET, napadá i schvalování zá­kona

25. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Opozice v ústavní stížnosti napadá nejen schvalovací proces zákona o evidenci tržeb, ale také jeho obsah. Podle ní je to další zátěž pro malé podnikatele.

Už při schvalování zákona o elektronické evidenci tržeb, které server Podnikatel.cz podrobně sledoval, hrozila opozice stížností na Ústavní soud. Během schvalovacího procesu v Poslanecké sněmovně 10. února tohoto roku byl podle jejích slov porušen zákon.

Psali jsme: O #EET se bude hlasovat 10. února, opozice podá ústavní stížnost a #EET Senátem prošla, prvních podnikatelů se dotkne na podzim

Koalice znásilnila parlamentní demokracii, když odhlasovala ukončení debaty o elektronické evidenci tržeb a stanovila pevný termín hlasování o EET. Připomínám, že Jednací řád Sněmovny je zákon. Nebudeme se podílet na porušování zákonů, řekl už dříve předseda ODS Petr Fiala.

Návrh mluví o zrušení celého zákon nebo jeho části

Opozice v ústavní stížnosti napadá také samotný obsah zákona, který zatíží malé podnikatele. Ti budou muset kvůli EET vynaložit další finanční protředky. Ve stížnosti také zmiňuje nutnost sdělovat správci daně důvěrné informace, které by mohly být zneužity. 

Mohlo by vás zaujmout: #EET podnikatelské prostředí nenarovná, jen ho nahne ve prospěch velkých firem

Zavedená evidence tržeb nerespektuje dosavadní odlišný přístup zákona a zavádí povinnost pro každého poplatníka bez ohledu na jeho velikost. Pokud však zákon zatěžuje novou povinností někoho, kdo má příjem např. do 100 000 Kč ročně, stejně jako Agrofert, je takový formálně rovný přístup fakticky nerovným z hlediska zatížení velmi malých podnikatelů, vůči kterým může být likvidační, je uvedeno ve stížnosti.

O možnosti úspěchu s ústavní stížností jsme již informovali v článku: Opozice podala ústavní stížnost na schůzi k #EET. Má šanci uspět, tvrdí odborník

Stížnost obsahuje sedm bodů

Jak prozradil Právu poslanec Marek Benda, ústavní stížnost obsahuje sedm bodů, z toho dva se týkají procesu schvalování a zbytek je věcný. Pokud dle jeho slov nebude zrušen zákon celý, navrhují, aby byly zrušeny alespoň některé části. V tuto chvíli se čeká na podpis 41 poslanců z TOP 09 a ODS, poté poputuje na stůj Ústavního soudu. 

V momentě, kdy je napadena procedura nějakého zákona, tak má 41 poslanců podat návrh na zrušení zákona jako nepřijatého ústavně-předepsaným způsobem, vysvětlil pro Český rozhlas ústavní právník Jan Wintr.

Povinnost vést elektronickou evidenci tržeb padne na první podnikatele už v prosinci tohoto roku. Server Podnikatel.cz připravil pro své čtenáře praktického průvodce elektronickou evidencí tržeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).