Hlavní navigace

Pozor na šmelináře s životním pojištěním. Útočí i na živnostníky

3. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Změna týkající se výběru peněz z životního pojištění nahrává podvodníkům, kteří se snaží vydělat na nevědomosti lidí. Pozor, pojistku není potřeba rušit.

Daňový odečet životního pojištění zůstane zachován i příští rok. Nenechte se napálit spekulanty, kteří na vás budou naléhat kvůli uzavření nové pojistky. Upozorňuje na to Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky. Je sice pravda, že od ledna příštího roku budou platit nová pravidla pro daňové zvýhodnění smluv životního pojištění, ovšem odečítat od základu daně zaplacené pojistné ve výši až 12 000 korun, případně na smlouvu pobírat příspěvek zaměstnavatele až do výše 30 000 korun ročně osvobozený od daně z příjmu a od pojistného na sociální a zdravotní pojištění, bude možné i nadále. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Sdružení upozorňuje, že podmínka toho, že smlouva musí trvat nejméně 60 měsíců a končit nejdříve v roce, kdy klient dosáhne 60 let je stále platná. Háček je v tom, že nově ze smlouvy nebude možné provádět žádné průběžné výběry, které nejsou pojistným plněním. Kvůli tomu bude mimořádný výběr bez povinnosti dodanění možné provést nejpozději do konce tohoto roku. Kdo bude chtít nadále využívat daňová zvýhodnění, musí počítat s tím, že k vytvořené finanční rezervě se dostane až v roce, kdy mu bude 60 let, nebo o popsané daňové výhody přijde, a to i zpětně, varuje Petr Šafránek, generální sekretář sdružení. 

Problém je v tom, že někteří nepoctiví prodejci a zprostředkovatelé pojistek teď využívají zmatků, které kvůli nové legislativní úpravě vznikly. Snaží se lidi donutit k výpovědi současných smluv a uzavření nových. To je ale úplně zbytečné. O doplnění nové podmínky do stávajících smluv se totiž postarají přímo pojišťovny, které své klienty obešlou písemně příslušnými informacemi. K převedení smlouvy na nové podmínky není nutná žádná osobní schůzka. Změna samotná zároveň není důvodem stávající smlouvy ukončovat. Na nové podmínky je bude možné, chcete-li dále využívat daňového zvýhodnění, jednoduše převést. A navíc, nikdo není a nikdy nebude pověřen k jakékoliv kontrole stávajících smluv životního pojištění. 

Kdy musíte dodanit zrušené životní pojištění a jak je to s mimořádnými výběry prostředků, které na účet životního pojištění přispívá zaměstnavatel? O tom si více přečtěte v článku Vyplatí se zaměstnancům vybírat z účtu životního pojištění?

Je zřejmé, že uvedené daňové změny ještě více podtrhují roli rizikového krytí v rámci životního pojištění. Informovat o těchto změnách je pak svébytnou součástí odborné péče finančních zprostředkovatelů a poradců. Věřím, že naprostá většina zákazníků se v tomto ohledu může na svého finančního poradce spolehnout, říká Jiří Šindelář, výkonný ředitel Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).