Hlavní navigace

Švarcsystému šlapou na paty i jinde v Evropě, přístup se však zásadně liší

5. 4. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Potírání švarcsystému není specialita Česka. I jinde v Evropě je nelegální, přístup k lidem na volné noze se ale stát od státu liší.

Jak se k problematice švarcsystému staví jinde v Evropě? Švarcsystém je samozřejmě i v dalších evropských státech zakázán a pokutován, přístup se ale přesto často diametrálně liší.

Zatímco například v Německu pro tuto oblast existují striktní a podrobné podmínky, ve Velké Británii je úprava velmi vágní.

Striktní omezení i silná podpora

V Německu musí živnostník, který pracuje pro firmu, splnit konkrétně dané podmínky, aby se nevystavil podezření ze švarcsystému. Musí mít třeba nezávislou pracovní dobu, nezávisle se rozhodovat, nést podnikatelské riziko a z jedné činnosti může mít od jediné společnosti méně než 5 – 6 příjmů ročně. U profesí jako jsou projektoví manažeři, vývojáři či konzultanti přitom není problém, pokud pracují pro jednu společnost „na volné noze“ v podstatě soustavně po dobu do jednoho a půl roku. Čtěte také: Chceme legalizovat švarcsystém, vzkazují politikům dvě třetiny firem

Naproti tomu například ve Velké Británii stát freelance status velmi podporuje a sám na internetu nezávislým profesionálům radí, jak postupovat, aby se nedostali do potíží. V případě některých profesí, jako jsou příkladně projektoví manažeři, tak je až 80 procent z nich freelance. Srovnání přinesl Václav Kadeřábek, managing partner společnosti Drill B.S. na dnešní konferenci Švarcsystém, kterou pořádal Tuesday Business Network.

Konference se problematikou švarcsystému zabývala z mnoha hledisek. Detailní daňový a právní pohled nabídli Zdeněk Drozd z daňového a právního oddělení PwC Česká republika, Jiří Kocík z PwC Legal a Tereza Hašová z LEGALpro.cz. Podrobné informace o švarcsystému přináší server Podnikatel.cz ve svém zítřejším vydání.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).