Hlavní navigace

Vylaďte si pravou a levou hemisféru. Mozek tak lépe využijete k rozvoji byznysu

3. 5. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Málokdo pochybuje o tom, že tvořivost je pro podnikatele stejně důležitá jako pro umělce. Tvůrčí skoky, které přinesou zisk, nenastartují jen analýza a logika.

Jak funguje lidský mozek? To je otázka vyžadující rozsáhlou a komplexní odpověď. O něco jednodušší je pohled zúžený na základní rozčlenění mozku na dvě hemisféry – levou a pravou.

Hlavní funkcí levé hemisféry je lineární zpracování informací, logika, postupný analytický proces a nepřetržité spojení s našimi minulými zkušenostmi uloženými v paměti. Je určená pro vnímání a plánování času. Levá hemisféra se specializuje na vědu, matematiku a zpracování řeči, vysvětluje pro server Podnikatel.cz psychoterapeutka Pavla Štěpničková. Pravá hemisféra se pak, jak uvádí, podílí převážně na zpracování vizuálních a prostorových informací, vytváří analogie. Chce dospět k syntéze a mít přehled. Umělecké, hudební a tvořivé schopnosti jsou na pravé hemisféře silně závislé. Pravá hemisféra je sídlem intuice, spontánnosti, hravosti, nadšení, představivosti a podvědomí, dodává psychoterapeutka, která do své práce zařadila i staré spirituální a šamanské techniky, bubnování a zpěv. Pravá hemisféra se specializuje na vnímání melodie, tónů, barvy zvuku a harmonie, zatímco levé hemisféře náleží vnímání rytmu, vysvětluje dále. Pravá hemisféra dokáže pojmout všechny informace najednou, levá hemisféra informace analyzuje postupně, po malých částech. Právě proto má pravá hemisféra přístup k neviditelnému moři informací, je s touto inteligentní energií v kontaktu převážně podvědomě. Vědomě se s ní můžeme spojit pouze tehdy, když jsou obě hemisféry harmonicky synchronizované, říká Pavla Štěpničková.

Důraz kladený na myšlení, které kombinuje schopnosti pravé i levé mozkové hemisféry, je důležitý i pro podnikatelské prostředí. Také svět byznysu totiž opanuje tvořivost neboli kreativita a její role roste. Čtěte více: 3 rady, jak se vydat na cestu k větší kreativitě ve vlastním byznyse

Nelineární tvůrčí myšlení

Lze jednoduše popsat, jak vypadá tvůrčí podnikatelské myšlení? Ano; udělal to například Bob Schmetterer, bývalý předseda představenstva a generální ředitel reklamní a komunikační agentury Euro RSCG Worldwide, ve své knize Skok do budoucnosti (česky vydal Management Press, 2004). V ní podrobně vysvětluje a na příkladech ukazuje koncept Creative Business Ideas, tedy tvůrčích podnikatelských nápadů – to jsou takové nápady, které posunou firmu neuvěřitelně dopředu a přinesou jí zisk.

školení červen 22 - tip do článku

Běžné strategické myšlení v byznyse totiž podle Schmetterera postrádá možnost něco přeskočit. Postupuje lineárně, od A k B, C a D a tak dál. Chybí mu tvůrčí myšlení umožňující začít v bodě A, pokračovat do bodu B a pak přeskočit přímo k M… nebo třeba až ke Q. Takový skok vás dostane na místo, kam byste možná jinak vůbec nedošli, tvrdí. Tak vypadá nelineární, tvůrčí myšlení v podnikání, které je také založené na správné kombinaci schopnostní pravé a levé mozkové hemisféry.

Nápady jako zbraně

Proč může být nelineární myšlení extrémně důležité právě pro živnostníky nebo malé firmy? Protože právě oni často mají omezené zdroje. Když máte k dispozici jen omezené zdroje nebo čelíte napohled nepřekonatelným překážkám, vašimi nejlepšími zbraněmi se stávají nápady a představivost – tedy stručně řečeno tvořivost, připomíná totiž Bob Schmetterer. Jinými slovy: jediné, co je k dispozici, je schopnost vidět možnosti, kterých si ještě nikdo nevšiml nebo je pro jejich bláznivost ani nevzal do úvahy. Čtěte více: 7 tipů, jak podpořit kreativitu ve vaší firmě

S čím je nutné při tvůrčím myšlení ve firmách počítat?

  • S chybami – tvůrčí a inovativní myšlení také občas znamená chybovat.
  • S nutností riskovat a překonat strach.
  • S co nejpestřeji a cíleně namíchanými týmy, protože tam, kde všichni myslí stejně a kde pracují podobné typy lidí, nikdo nic pořádného nakonec nevymyslí.
  • S otevřenou firemní kulturou, v níž každý může být iniciativní a přicházet s nápady a v níž lidé nápady a informace beze strachu ze vzájemné konkurence sdílí.
  • S nutností vytvořit pro kreativitu také správné prostředí – tedy uzpůsobit tvůrčí práci kanceláře, v nichž lidé vymýšlejí a pracují.

Staňte se plnohodnotnými majiteli vlastního mozku

Na problematiku kreativity a sladění levé a pravé mozkové hemisféry se server Podnikatel.cz zeptal psychoterapeutky Pavly Štěpničkové, která vedle individuální terapie pořádá i manažerské kurzy zaměřené na rozvoj kreativity.

Proč je kreativita, a mám nyní na mysli především v pracovním životě, podle vás klíčová?

Kreativita je důležitá pro nacházení nových přístupů, nápadů, možností. Jako lidé dnešní západní civilizace využíváme více levou hemisféru – máme vysoce vyvinutý intelekt, logické uvažování, schopnost analýzy, vyjadřujeme se briskně, máme obrovskou slovní zásobu, vědu a technologie na vysoké úrovni, ale s tím bohužel i větší sebekontrolu a tendenci k zaměření na výkon, která následně vede ke stresu. Naše levá hemisféra je velmi konzervativní – pokud si jednou vytvoří závěr, systém, nerada jej opouští. Bojí se všeho nového, bojí se riskovat. Ta pravá je zvídavější, ráda poznává nové možnosti, ráda bortí předsudky a vynesené závěry a stále se pokouší vidět vše i z jiné strany. A to je ta pravá tvořivost, to nás vede k objevování, novým nápadům a ulehčuje nám práci. To, že dospějeme po určitých zkušenostech a „dřině“ k určité osnově, pracovnímu postupu, ještě neznamená, že je to, to nejlepší a nejjednodušší. Po čase se můžeme stát „dříči“, kteří mají sice vypracovaný systém, ale unavuje nás, bere nám radost z práce. Nové nápady přinášejí euforii, radost a lehkost. A pokud se nám podaří objevit snadnější postup, v práci nás to dále motivuje.

V čem spočívá důležitost týmové práce obou hemisfér?

Člověk, který zatěžuje levou hemisféru, myslí ve slovech, analyzuje věci, dostává se od velkých celků k detailům. Ale vždy musí postupovat krok za krokem, musí se tedy na svou činnost hodně soustředit, stojí ho to hodně síly. Vypracovává pravidla a má zájem je dodržovat. Je tedy zaměřen konzervativně. Znejistí, když něco neodpovídá jeho představě na základě dřívějších zkušeností. Někdy může bezohledně prosazovat své myšlenky a přiklání se k autoritářskému způsobu vedení. Pracuje přesně, soustředěně, detailně, ale může se takto stát „malým dříčem“. Nemá rád pokusy, u nichž není zaručený předem očekávaný výsledek, nenávidí rizika a nejistotu, tím ale může blokovat kreativitu ostatních a využití všech schopností jeho spolupracovníků. Stále hledá odpovědi, ne vždy však hledá důležité otázky. Vůbec nemá rád otázky, které nemůže zodpovědět. Jeho potřeba jistoty vyvolává také přehnaný pocit sebehodnocení a neustálé kontroly, což vyvolává nervózní napětí v okolí, v komunikaci a vede ke stresu.

Naopak člověk, který využívá více pravou hemisféru, myslí v obrazech. Má rád přehled, pravidla, zákonitosti ho nezajímají. Může tedy neustále inovovat a tvořit nová pravidla. V týmu je otevřený pro příjem nových informací a je vždy připravený své stanovisko znovu zvážit. Dovede pochopit osobité vlastnosti různých lidí a k tomu je třeba mít pozorovací nadání a schopnost empatie. Jedná spontánně, intuitivně, rád experimentuje, ale tato živelnost může někdy vést k chaosu a z takového člověka se může stát lehce „postrach ulic“. Proto je tak důležitá týmová práce obou hemisfér.

Jak může vyladění obou hemisfér posílit vnitřní motivaci?

Náš mozek je rozdělen na dvě mozkové hemisféry a teprve tehdy, když se naučíme využívat potenciál obou jeho částí, stáváme se jeho plnohodnotnými majiteli. Malé děti využívají spíše pravou hemisféru a všimněte si jejich radosti a plného zaujetí při všem, co dělají a co je zaujme. Mají velkou představivost, vše je pro ně „tajemné a dobrodružné“, neztrácejí kontakt se svojí tvořivostí a touhou poznávat nové věci, a tím se rychle učí – pokud je my dospělí necháme a nebrzdíme. Ještě se nebojí nových zkušeností a nebojí se riskovat. Pro mne je touha poznávat vnitřní motivací, radostí, která život obohacuje i v pracovní oblasti. My dospělí, kteří jsme se naučili již řádně plánovat svůj čas a ze zkušeností vytvářet závěry a škatulky, máme stále menší odvahu pouštět se do nových věcí. Někdy je to samozřejmě i negativními zkušenostmi, při kterých jsme se jednou „spálili“, a naše levá hemisféra ihned vyhodnotí závěr, že je lepší zůstat v jistotě než riskovat. Ale někdy nás tato jistota může omezovat, necítíme se v ní radostně, jednostranná, nudná práce nám bere sílu, energii a radost, vyvolává nelibé pocity a následně stres. Probuzení vnitřní motivace, odvahy k hledání změn a nových přístupů nás nabíjí energií. A tato odvaha a zvědavost je záležitostí pravé hemisféry. Ta pravá nám pomůže podívat se na věci z druhé strany, objevit kreativitu v nás, a pokud je správně vyladěná s tou levou – ta nám opět pomůže tuto novou zkušenost zakotvit, dát jí systém a řád. Ale je třeba nebát se tento zavedený systém opět opustit, pokud nám již nepřináší podněty, a hledat nový.

Jste s lidmi, kteří prošli vašimi workshopy nebo absolvovali individuální terapii, dále v kontaktu? Máte nějakou zpětnou vazbu, jak jejich rozvoj dál jejich firmy přijímají a kam se „absolventi“ na základě této zkušenosti pracovně i osobnostně rozvinuli a kam díky tomu třeba i posunuli svojí firmu?

S některými lidmi jsem dále v kontaktu, mnohým se opravdu život změnil – přehodnotili priority ve svém životě, více zařazují relaxaci a odpočinek do svého života, svojí kreativitou a schopností hledat nové a jednodušší pracovní postupy lépe zvládají plánování práce a nejsou tak ve stresu. Vnitřní spokojenost, kterou vyzařují, zpátky přitahují a pracovnímu týmu se lépe pracuje – což opět podporuje motivaci a chuť k práci. Firma, ve které je příjemné prostředí a zdravá komunikace založená na vzájemném respektu, má prostor pro nové nápady a může tak uspět v silné konkurenci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).