Hlavní navigace

Zájem o odklad podání přiznání k dani roste. Využijte raději poradce než účetní

Jana Knížková

Přiznání k dani letos odevzdá kolem dvou milionů podnikatelů. Ne všech se týká dubnový termín. Proč sáhnout raději po daňovém poradci než účetním?

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Do 3. dubna musí mít správce daně daňové přiznání na stole, s využitím služeb daňového poradce se termín posouvá na 3. července. Možnosti podat formulář s odkladem využívá čím dál více plátců.

Využijte: Máme opět komplexní kalendář daně z příjmů a pojistného pro OSVČ v roce 2017

Pokud pro správu daní využívá podnikatel služeb daňového poradce, který za něj bude tiskopis zpracovávat a podávat, musí tuto skutečnost oznámit správci daně do 3. dubna, a to písemně nebo přes datovou schránku. Odklad pro podání ročně využívá přes půl milionu z nich. Počet lidí, kteří podávají svá přiznání s odkladem, každým rokem stoupá, říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Daňový poradce, nebo účetní?

Sáhnout po službách daňových poradců přináší výhodu nejen v odkladu podání přiznání k dani. Pokud se v přiznání objeví chyba, za kterou je podnikatel následně pokutován, je sankce uhrazena z pojištění daňového poradce. Ten musí mít takové pojištění uzavřené povinně.

Jak upozorňuje Blanka Štarmanová, problém může nastat, pokud daňové přiznání zpracovává účetní: Účetní zpravidla proti takovým chybám pojištěni nejsou. Pojišťovna totiž kryje případné škody jen v rozsahu, v jakém má účetní živnostenské oprávnění, proto pojistka v případě chyby v daňovém přiznání pokuty nepokryje.

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Na tento fakt již dříve upozornil také předseda etické komise Komory certifikovaných účetních Jan Molín: Pokud jsou v daňovém přiznání, které zpracovával účetní, odhaleny nedostatky, může se na straně jak účetního tak podnikatele objevit problém. Případné chyby vzniklé při zpracování daňového přiznání účetním obvykle nepokryje jeho pojištění odpovědnosti, a klient i účetní se mohou snadno dostat do nepříjemné finanční i právní situace. 

Psali jsme: Daňová přiznání zpracovává účetní? Podnikatel se vystavuje riziku

Pozdní podání přiznání k dani a sankce

Nejzazší termín pro podání letošního daňového přiznání (bez služeb daňového poradce) připadá na pondělí 3. dubna. V ten samý den už musí mít Finanční správa na svém účtu připsaný případný nedoplatek, který vyjde z daňového přiznání. Pokud se podnikatel s přiznáním opozdí, nemusí se hned bát, že dostane pokutu. Penále začne nabíhat až od 6. dne a činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše. Ohledně pokut se ale musí mít na pozoru již zmiňované OSVČ s datovou schránkou. Pokud totiž učiní podání přiznání jinak než elektronicky, automaticky dostanou pokutu 2000 korun.

Dokdy uhradit nedoplatek na dani

Pokud OSVČ vyjde v přiznání na daních nedoplatek daně z příjmů, musí jej letos uhradit rovněž do 3. dubna (případně do 3. července, pokud jde o podnikatele s daňovým poradcem). Také s doplatkem se lze o několik dní opozdit, protože úroky z prodlení začínají nabíhat až pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. Nejpozději v pátek 7. dubna (úterý 11. července) by tak měl mít finanční úřad doplatek daně na svém účtu.

Kdo nezvládne daň doplatit ani do pěti dnů, začne se mu počítat úrok z prodlení. Jeho výše odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. V současné době tak činí 14,05 %. Úrok z prodlení se nepředepíše a podnikatel ho nemusí zaplatit, pokud souhrnná výše úroku nepřesáhne u jednoho druhu daně u jednoho správce daně za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 200 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).