Hlavní navigace

Zapsat novou firmu prý může být problém, obchodní rejstřík kolabuje

25. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Zapisování do obchodního rejstříku vázne. Upgrade elektronického systému, přes který se do něj vkládají nové firmy, sdružení a spolky kolabuje.

Na soudech kolabuje upgradovaný systém, prostřednictvím něhož se do obchodního rejstříku zapisují firmy, ale také spolky, sdružení a tak dále. Informaci o tom přinesl server Aktuálně.cz a upozorňuje na to, že nová verze systému je v provozu od začátku týdne a úředníci neustále bojují s jeho nedostatky.

Informace o tom, že momentálně není možné firmy zapisovat se ale podle vyjádření ministerstva spravedlnosti nezakládají na pravdě. Ano, při náběhu systému bylo jeho užívání omezeno. Podle našich informací v pondělí po celý den, v úterý a středu v řádu hodin, což samozřejmě ztížilo práci zaměstnanců rejstříkových soudů. Dnes funguje systém od dopoledne bez závažných problémů a výpadků, říká Jiří Hovorka, mluvčí resortu spravedlnosti, a dodává: Na zapsání firmy je pět dní a zatím neevidujeme jediný případ, kdy by z důvodů omezené funkčnosti systému nebyla zapsána firma v zákonné lhůtě. Podle ministerstva se dosud nestalo, že by soudy žádnou firmu nebo spolek nezapsaly.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Výpadky nicméně hlásí pracovníci Krajských soudů napříč celou zemí. Podle Aktuálně.cz byly potíže v Ústí nad Labem, Liberci a dalších městech, a to i u rejstříkových soudů. Problém to může znamenat pro ty, kterým jde o čas. Příkladem je spolek z Liberecka, kterých chce požádat o krajskou dotaci. Žádost musí být podána do konce září, ale bez přiděleného identifikačního čísla to nebude možné. Bez IČO spolek není schopen provést nezbytné právní úkony. Může to znamenat, že kvůli nefunkčnímu systému přijde spolek o stovky tisíc korun. Rejstříky mají povinnost veškeré změny, které dostanou, provést do pěti dnů. V tomto případě to ale může být pozdě.

Ministerstvo spravedlnosti zavádí upgrade stávajícího systému, nikoliv nový systém, obchodního rejstříku v souvislosti s novou legislativou účinnou od ledna letošního roku. Cílem je přitom paradoxně vyšší výkonnost, rychlost, spolehlivost a pohodlnější obsluha systému.

Dále čtěte: Revoluce v obchodním rejstříku: Notáři budou oprávněni provádět přímý zápis

Za současnými problémy může podle dostupných informací být nedostatečné testování modernizovaného systému. To prý probíhalo jen dva dny a navíc ne za plného provozu. Ministerstvo spravedlnosti má přitom za novou verzi zaplatit bezmála 33 milionů korun. Kdy se podaří všechny problémy nového systému odstranit, to zatím není jasné. Smlouva na úpravu systému obchodního rejstříku byla podepsána s firmou Corpus Solutions.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).