Hlavní navigace

6 důvodů, proč se vyplatí se při podnikání fyzicky nezruinovat

2. 6. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Údržba těla a fyzické kondice se promítá i do mentální aktivity. Tělo ovlivňuje každé podnikání, a proto si zaslouží pozornost. Proč se vyplatí o něj pečovat?

Z jakého důvodu se vyplatí udržovat tělo, aby fungovala hlava? Protože jsou to spojité nádoby a stav jednoho ovlivňuje kondici druhého. Fyzická aktivita ovlivňuje mozek a myšlení nebo emoce zase mohou ovlivnit tělesné pochody a podílet se na zdraví i na nemoci. S čímž pracují jak starověké léčebné přístupy (například indická ajurvéda nebo čínská medicína), tak moderní psychosomatická medicína i psychosomatické terapeutické metody.

Balancovat, cvičit, jíst

Vybalancovat duševní a fyzickou aktivitu potřebuje i nejeden podnikatel a nejedna podnikatelka. Dá se říci, že rovnováha mezi mentální a tělesnou aktivitou spadá do širšího rámce slaďování pracovního a soukromého života (work-life balance), které řeší jak podnikatelé, tak zaměstnanci. Ostatně třeba konkrétně pro ženy je snaha o rovnováhu také častý důvod, proč vůbec začínají samostatně podnikat.

Čtěte více: Kdyby měly mámy dobrý flek, do podnikání se vždycky nehrnou

Pozitivní vliv fyzického cvičení na mozek prokázaly mnohé studie pomocí magnetické rezonance. Je známý také vliv nedostatku fyzické aktivity na mnohé civilizační choroby. Sedavý životní styl je považovaný za současného zabijáka lidstva. Stejně tak z výzkumu mozku vzešly informace, co jíst, aby bylo jídlo prospěšné pro mozek, podporovalo jeho činnost a prodlužovalo jeho zdraví. A jsou i další argumenty, které mohou motivovat k tomu, aby i podnikatelky a podnikatelé nepřestávali na své tělo a péči o něj, včetně životosprávy, myslet.

Tělo hraje roli v time managementu

Tělo (neboli zdraví, strava, relaxace, uvolnění, dobrá kondice) je jednou z položek, které mohou vybalancovat nejen životní rovnováhu, ale také rovnováhu časovou. Dalšími jsou výkony a práce, kontakty a smysl neboli seberealizace, naplnění, filozofie i otázky budoucnosti, jak připomínají Brian Tracy a Lothar J. Seiwert ve své knize o life leadershipu Jak sladit práci a osobní život… a udržet si tělesnou i duševní pohodu (Grada Publishing 2011).

Zcela zjednodušeně řečeno si lze naložit jen tolik práce, kolik tělo zvládne. Každý bude mít individuálně nastavenou hranici toho, kolik hodin je například fyzicky schopný odsedět u počítače tak, aby pracoval skutečně efektivně. I to může být vodítko pro práci s časem a pro každodenní plánování. Vždyť biologické potřeby spojené s tělesností jsou zkrátka základními potřebami člověka, které musí nebo by měl uspokojovat – i v práci.

Čtěte také: Buďte pány svého času! Poradíme vám, kde získat cenné minuty

Mimochodem, při osobních rozhovorech se ukazuje, že pro mnoho manažerů, kteří pracují v kanceláři, je tím, co je udržuje ve fyzické a mentální kondici, běh. Zároveň je běh časem mimo práci, mimo kancelář, časem pro sebe samého. Dnes už se často nestává, že by podnikatelé nebo podnikatelky neuvedli při otázce na volný čas alespoň jednu sportovní či relaxační aktivitu.

Tělo je součást identity

Tělo je spolu s prací a výkonem, sociální sítí, materiálním zabezpečením a normami a hodnotami, kterými se člověk řídí, také jedním z důležitých prvků osobní identity. Tělo je součást toho, kdo každý jako individualita je. Bez těla by bylo dost těžké uskutečňovat jakékoliv podnikatelské nápady.

Obal navíc prodává. A neplatí to jen o úpravě zevnějšku – vlasech, oblečení, nehtech, vyleštěných botách. Tělo je do jisté míry také obalem pro podnikatelovy myšlenky a pro jeho obchodní nabídku. Jakou zprávu vysílá o službách nebo zboží, jež podnikatel nabízí, jeho zchátralé tělo a kruhy pod očima, které poukazují hlavně na chronické nevyspání, nikoliv na úspěch?

Péče o tělo usnadňuje práci se stresem

Když akademička z De La Salle Univerzity Divina M. Edralina v roce 2012 studovala filipínské podnikatelky a jejich inovativní strategie pro rovnováhu práce a osobního života (studie Innovative Work-Life Balance Strategies of Filipina Entrepreneurs: New Evidence from Survey and Case Research Approaches), zjistila, že 92 procent ze 140 zúčastněných podnikatelek se věnuje vedle nakupování a sledování televize nebo filmů také cvičení, sportu, zahradničení či wellness, aby se popraly se stresem. Tedy aktivitám, které pracují s tělem, nebo s tělem i myslí současně. Mezi péčí o tělo a odbouráním stresu existuje jasné spojení.

Čtěte více: 5 tipů, jak se vyhnout pracovnímu stresu

Když lékař Karel Nešpor, který se zabývá závislostmi i souvisejícími tématy, psal pro lékaře článek o prevenci stresu a syndromu vyhoření (Medicína pro praxi 2007), uvedl, že by si zdraví napomáhající praktiky (například cvičení nebo relaxaci) měli plánovat stejně odpovědně jako důležité pracovní úkoly. Slovo „lékař“ zde lze vyměnit za slovo „podnikatel“ a doporučení svou platnost určitě neztratí.

Volno zvyšuje pracovní efektivitu a úspěch

To, že ovoce může podnikateli přinést spíš schopnost dát si od práce fyzicky i psychicky pohov, než se denně mučit prací osmnáct hodin, potvrdil do jisté míry i výzkum z roku 2015. Úspěšní majitelé malých firem svůj osobní čas nejen oceňují, ale vidí schopnost odstoupit od práce, jako zásadní. A poodstoupením od práce myslí víc než to, že si příležitostně vezmou dovolenou, shrnuje studie, kterou provedla společnost Xero mezi dvěma tisícovkami svých klientů (nabízí účetní systémy) ve Velké Británii a ve Spojených státech, majiteli firem s maximálně dvaceti zaměstnanci.

Čtěte také: Ledová sprcha nebo pozdravy slunci, to jsou ranní rituály úspěšných

Celkem 58 % respondentů uvedlo, že čas, který tráví večer s rodinou, je pro jejich podnikatelskou efektivitu klíčový. Pro 55 procent z oslovených podnikatelů je důležité zachovat si volné víkendy pro své blízké. Studie to dává mezi dalšími faktory do přímé souvislosti s úspěšností těchto podnikatelů v jejich byznyse.

Nezruinovat se fyzicky při práci z domova

Speciální kapitolou je pro podnikatele práce z domova, kdy je mezi postelí, koupelnou, kuchyní a pracovním stolem potřeba ujít sotva pár kroků a zanedbaný vzhled děsí „jen“ podnikatele samotného, jeho spolubydlící nebo rodinu. Aby se podnikatel i tak udržoval v kondici, a to jak fyzické, tak potažmo i mentální, může si vypracovat nějakou svoji osobní strategii na míru. V přestávkách obejít domovní blok, vyjít schody, dělat dřepy, denně běhat nebo chodit rychlou chůzí…

Čtěte také: 7 tipů, jak zefektivnit práci z domova

školení říjen - GDPR

Z domova pracuji tři měsíce a záhy jsem pochopila, že to přináší spoustu výhod, ale zároveň i nevýhod, což může být právě málo pohybu. Proto každý den startuji minimálně čtyřicetiminutovou svižnou procházkou se svým psem. Je to skvělý začátek dne, popisuje svou metodu pro server Podnikatel.cz Vlasta Holéciová, novinářka na volné noze. Během procházky má navíc čas promyslet si, čemu se ten den bude věnovat. V půlce pracovního dne se protáhne, udělá pár cviků. Nicméně někdy stačí poctivě vysát byt, dát prádlo do pračky a přitom se protáhnout, i to je přece pohyb…, uvádí. Pracovní den většinou končí opět procházkou se psem, jen už ne tak svižnou jako ráno. Spíše si v klidu bilancuji, co se povedlo, co ne a co přijde následující den, uzavírá.

Cvičím, běhám, čtu, učím se jazyk, chodím spát před půlnocí, (jen) sedím a (jen) koukám. Většinu položek na seznamu si musím přikazovat, jelikož cítím, že v dlouhodobém horizontu bez nich existovat nemůžu, vypočítává Bára Čermáková, která se na volné noze věnuje PR a překládání. Dodává, že jí hodně pomáhá i trávení času se synem, protože dětský vnitřní čas je jiný a když se jí podaří napojit se na něj, je to pro ni zdravý protipól výkonnostního času podnikání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).