Hlavní navigace

Podnikání na venkově zvoní hrana. Dorazí ho #EET?

6. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Většina podnikatelů na venkově jsou OSVČ bez zaměstnanců. Pětina z nich přitom podniká v oblasti obchodu a služeb. Jejich počet klesá.

Za nižším počtem podnikatelů na venkově může postupné vybydlování menších obcí. A pomyslný hřeb do rakve vesnického byznysu přidává i elektronická evidence tržeb

Většina podnikatelů na venkově jsou OSVČ

Devět z deseti podnikatelů na venkově jsou OSVČ bez zaměstnanců, 8 % potom mikrofirmy do 9 zaměstnanců, 2 % malé firmy mezi 10–49 zaměstnanci a pouze 0,1 % firem má na venkově více jak 50 zaměstnanců. Vyplývá to z analýzy, kterou připravila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) společně s ministerstvem zemědělství.

Nejvíce firem podniká na venkově v oblasti v oblasti obchodu a drobných služeb, 14 % drobné průmyslové aktivity, po 10 procentech drží firmy z profesních oborů, stavebnictví, ubytování a sociálních služeb. Podnikatelé v zemědělství jsou na venkově zastoupeni z 5 %. Počet podnikatelů v zemědělství se za posledních 5 let nezměnil. 91 % z nich jsou OSVČ, 7 % obchodní společnosti, 1 % drží zemědělská družstva. 

V malých obcích ubývají samoobsluhy

Ubývá však malých vesnických obchodů. Jejich počet rapidně klesá. Za posledních 20 let jich ubylo téměř plná třetina a další uzavírání menších samoobsluh bude mít za následek 2. vlna elektronická evidence tržeb

Pro menší obchodníky budou náklady na EET téměř likvidační a mnozí z nich již dopředu avizovali, že svůj obchod raději zavřou. Důvodem je i neochota učit se novým věcem. 

Na vesnicích mizí také hospody

V malých obcích zároveň začaly mizet hospody. Ještě před zavedením evidence tržeb jich skončily stovky. Serveru Podnikatel.cz to při startu EET potvrdil Tomáš Mráz, ředitel pro obchod hospod a restaurací Plzeňského Prazdroje. Po zavedení EET se už počet zavřených hospod přepočítává a pivovary ohlašují výrazný úbytek svých odběratelů. 

Čtěte také: Opět divné statistiky u #EET. Prý skončilo v lednu jen 135 hospod

Počítají je na stovky, přičemž Finanční správa uvedla úbytek jen 135 hospod. Rozdílná čísla však spočítávají v tom, že berňák sleduje pouze ukončení činnosti podnikatele, což nemusí odpovídat realitě, protože podnikatel může vlastnit například několik hospod a zavře jen některé z nich. Další hospody přecházejí na princip tzv. klubů. Pivo netočí na kšeft ale pro zábavu, ale jak již dříve Finanční správa upozornila, tyto klubové hospody podrobí své kontrole. 

Čtěte také: Jak žijí klubové hospody? Pivo po zavedení EET netočí na kšeft, ale pro zábavu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).