Hlavní navigace

Poradna: Musíte mít na soutěže o vaše služby živnostenské oprávnění?

21. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Chcete na webových stránkách poskytovat soutěže na vaše služby? Dejte si pozor, aby se jednalo pouze o doplněk vaší činnosti. Jinak budete potřebovat živnostenské oprávnění.

Živnost na pořádání soutěží, či ne

Chtěla bych na svých webových stránkách pořádat soutěže a nabízet jako výhru slevu na svoje služby (kurz zdarma, sleva na kurz). Je třeba pro tuto činnost vlastnit živnostenský list na pořádání soutěží?

Pokud prodáváte služby a jako doplněk nabízíte možnost slevy formou soutěže, jde o druh bonusu, slevy z ceny.Naopak pokud se hodláte zabývat pouze soutěžemi, tak speciální živnostenské oprávnění určitě.

Důchod a živnost

Jsem OSVČ a od 1.2.2011 odcházím do důchodu. V zimních měsících bych si ráda přivydělala ve svém oboru (masérka). Počítám, že nepřekročím povolený limit. Tuším, že trojnásobek průměrné mzdy. Jaké je třeba vést účetnictví k paušální dani? Co vše budu muset platit (zdravotní, sociální atd.)? Musím nadále vést živnost?

Živnost si zcela jistě ponechat musíte. Na úřady se „přehlásíte“ jako OSVČ vedlejší. Vzhledem k nastávajícím změnám pro OSVČ vedlejší doporučuji odhlásit se z nemocenského pojištění. Roční limit příjmů po odpočtu výdajů pro OSVČ vedlejší z hlediska sociálního pojištění činí v roce 2011 cca 59 tisíc. Čtěte více: Uplatnění výdajů procentem z příjmů aneb paušální výdaje

Občanské sdružení

Založili jsme občanské sdružení. Máme schválené stanovy od ministerstva vnitra a chceme být aktivní. Kam se musíme přihlásit, aby nám nechyběl nějaký doklad? Nemáme zaměstnance – musí mít všichni zakládající členové živnostenský list?

Občanské sdružení je právnická osoba založená k činnosti na základě stanov. Měli byste se zaregistrovat minimálně k dani z příjmů právnických osob a určitě byste měli mít IČO. Živnostenské oprávnění jen na činnosti, které budete provozovat v rámci případné podnikatelské činnosti nad rámec stanov. Živnostenské oprávnění nebude na fyzické osoby, ale na občanské sdružení.

Anketa

Provozujete koncesovanou živnost?

Prodávání vlastnoručních výrobku

Chtěla bych si začít přivydělávat tvorbu výrobků: výrobky z bylin, šití, pletení. Zajímá mě, do jaké to spadá živnosti? Můžu takové výrobky prodávat? Je nutnost, aby byly opatřeny obalem a nápisy? Musí být schválen nějakým úřadem?

Pokud bude prodej soustavný, potom by mohla vaší činnosti obsahově odpovídat živnost volná č. 10 – Výroba textilních výrobků. Čtěte více: Stánkový prodej řemeslných výrobků a přebytků ze zahrady 

O povinnosti označení výrobků více v zákoně o ochraně spotřebitele.

MM červen tip 1

Nákup zboží bez faktury

Zařizuji si outletový obchod, zboží nakupuji ve velkoobchodní síti na fakturu. Ráda bych nákup rozšířila na servery, jako je bazar.cz, aukro.cz,… Je možné dát tyto náklady do účetnictví? Nemám doklad o koupi, ale např. mohu prokázat převod peněz na účet prodávajícího.

Důkazní břemeno je vždy na poplatníkovi. Obávám se ale, že v tomto případě bude správce daně doklad o koupi požadovat. Měla byste se s prodávajícím dohodnout na vystavení dokladu, případně potvrzení Vámi vystaveného dokladu.

Ptejte se redakce

Otazník, vykřičník, otázka, dotaz, anketa

Stále nenacházíte odpovědi na vaše otázky? Zeptejte se redaktorů business serveru Podnikatel.cz, kteří rádi dotazy zodpoví. Položit nový dotaz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).