Hlavní navigace

Vyplácení daňového bonusu se zpřísní, novinku odklepla vláda

7. 7. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vláda schválila nový soubor daňových změn. Změny jsou u daňového bonusu, u DPH a u slev na děti. Co konkrétně se mění?

Vláda chce dál bojovat proti podvodům v oblasti daní. Proto představuje balíček daňových změn, který dnes na svém jednání odsouhlasila. 

Změny se konkrétně týkají daňového bonus, institutu nespolehlivého plátce DPH a slev na děti. Změní se proto zákon o daních z příjmůzákon o DPH

Zpřísní se daňový bonus

Daňový bonus se zpřísní. Vyplácen je lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do záporné hodnoty. Zvýhodnění na dítě může uplatnit pouze jeden z poplatníků, kteří spolu žijí ve společně hospodařící domácnosti. Na roční daňový bonus má nárok jen poplatník, který ve zdaňovacím období dosáhl příjmu alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy platné k prvnímu dni zdaňovacího období. Do limitu se aktuálně započítávají příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z nájmukapitálového majetku.

Čtěte také: Daňové zvýhodnění na děti se zvyšuje, změny platí už pro letošní rok

Nově si však daňový bonus uplatní pouze ten poplatník, který dosahuje aktivních příjmů. V překladu, musí mít příjmy pouze ze závislé činnosti nebo příjmů ze samostatné činnosti. Stát na daňový bonus na dítě vyplácí přes devět miliard korun. Ještě před deseti lety to bylo 1,5 miliardy. Za rostoucí částku mohou podle úředníků podvody, kterých se dopouštějí rodiče například tím, že si slevu na stejné dítě uplatňují oba dva.

Co se týká institutu daňového bonusu u slevy na dítě, tedy situace, kdy si rodič kromě uplatnění slevy na dani nárokuje i přímo vyplacení finanční částky, zaznamenává ministertsvo financí časté případy zneužívání. Z tohoto důvodu mj. ministerstvo financí na pracovní úrovni jednalo s ministerstvem práce a sociálních věcí o možnosti, že by byl tento daňový bonus nahrazen sociální dávkou, komentoval situaci v lednu mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo však nakonec s úplným zrušením daňového bonusu neuspělo. 

Závádí se nový institut nespolehlivého plátce

S účinností od 1. ledna 2017 by se měl také zavést institut nespolehlivého plátce. Tím může být nejen plátce DPH ale také jakákoli fyzická či právnická osoba, která závažným způsobem poruší své povinnosti vztahující se ke správě DPH.

Vláda tím chce zamezit snahám některých podnikatelů, kteří se snaží vyhnout označení nespolehlivého plátce. Aby se totiž v současnosti mohl podnikatel označení zbavit, musí minimálně rok „sekat dobrotu“. Někteří podnikavci se tak snaží smazat svojí nespolehlivost tím, že účelově zruší registraci plátce a následně ji opět získají. Tyto situace nelze podchytit pouhou aplikační praxí a metodickou činností správce daně skrze zpřísnění podmínek, kdy dochází k závažnému porušení povinností vztahujících se ke správě daně z přidané hodnoty. Proto se navrhuje zavést institut „nespolehlivé osoby“, která má těmto situacím zamezit a současně sloužit jako efektivní nástroj při boji s daňovými úniky, který působí nejen represivně, ale i preventivně, vysvětluje se v důvodové zprávě.

Čtěte také: Nespolehliví nebudou jen plátci DPH, chystá se nový institut nespolehlivých osob

Nově navrhovaný institut nespolehlivé osoby má však kromě zamezení účelového rušení registrace ještě jeden cíl. Tím je možnost označit statutem nespolehlivosti i jiné osoby, než jsou plátci, pokud vykazují srovnatelné společensky škodlivé jednání tak, aby v momentě vzniku plátcovství již měli označení nespolehlivého plátce.

Od ledna se také opět zvýší slevy na děti

Nových a především vyšších slev na děti se dočkají rodiče, kteří mají dvě, tři a více dětí. Příští rok by tak ve srovnání s letošním rokem měla sleva na dani na druhé dítě stoupnout o 200 korun měsíčně na celkových 19 404 Kč ročně a na třetí a každé další dítě o 300 korun měsíčně na celkových 24 204 Kč ročně. Slevy přitom porostou už poněkolikáté.

Naposledy účinné nové slevy byly v letošním květnu, přitom zvýšení se rodiče dočkali i v loňském roce. Zvyšování slev si předsevzala vládní koalice, která také návrh stvrdila koaliční dohodou.

Content 23 EARLY

Čtěte také: Nové slevy na děti jsou od května účinné. Tady je přehled, v jaké jsou výši

Tím, že návrh ministerstva financí zahrnuje novelizaci několika zákonů v jednom právním předpisu, usilujeme o větší přehlednost daňových opatření pro občany, komentoval velký balík daňových změn premiér Bohuslav Sobotka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).