Hlavní navigace

Jak na přijímací pohovor

Na přijímací pohovor je nutná předchozí příprava. Nezbytné je prostudování materiálů každého uchazeče, zvýraznění pro společnost důležitých a užitečných informací a naopak překážek pro přijetí uchazeče, popř. je při pohovoru vysvětlit nebo objasnit.

Na začátku je dobré situaci „odlehčit“, aby se uchazeč rychleji „uklidnil“. Dobrou metodou je např. nabídnout něco k pití, zeptat se, zda firmu našel bez problémů apod.

Další část by měla být doménou vedoucího. Měl by uchazeče seznámit s nabízeným pracovním místem a zároveň zjišťovat, zda má uchazeč veškeré předpoklady a splňuje požadavky kladené na dané pracovní místo. Je důležité se zeptat na všechny nesrovnalosti v životopise, na mezery v uvedených dobách apod., na plnění všech klíčových požadavků atd.

V další části je nezbytné poskytnout také uchazeči prostor na jeho dotazy. Jedná se o pohovor, ne výslech. Navíc i z otázek může personalista vyvodit závěry, jak hodně pracovník o dané místo stojí a jak velký má zájem o společnost.

Na konci pohovoru je dobré se domluvit na dalším postupu – v jakém časovém horizontu se personalista ozve a jakým způsobem, popř. se již domluví na další schůzce, eventuálně již nástupu (např. při obsazování nižších pracovních míst, hledání brigádníků apod.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).